Opis
Olej rzepakowy, w odróżnieniu od innych olejów, posiada niemal idealną proporcję kwasów omega-3 do omega-6. Kwasy omega-3 działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, a z kolei omega-6 – wpływają pozytywnie na rozwój mózgu i regulują gospodarkę tłuszczową organizmu. W oleju rzepakowym nie brakuje również witamy E, K i fitosteroli, czyli steroli roślinnych, które przyczyniają się do obniżenia poziomu frakcji LDL cholesterolu.
Jak wiadomo, w każdym tłuszczu znajdują się tłuszcze nasycone, które podnoszą stężenie złego cholesterolu. Tutaj również olej rzepakowy wyróżnia się na tle innych – ma on najmniej tłuszczów nasyconych, bo zaledwie 7%.
Gdzie stosujemy olej rzepakowy?
Olej rzepakowy znajduje zastosowanie przede wszystkim w kuchni. Na zimno, stosuje się go do sosów sałatkowych czy słodkich wypieków. Nadaje się również do krótkiego smażenia – smażąc na nim rybę morską, dostarczymy kwasów omega-3 z dwóch, najlepszych możliwych źródeł. Olej rzepakowy jest pożądany, jeśli chcemy jeść zdrowe i pełnowartościowe posiłki.
Co ciekawe, znajduje zastosowanie również w kuracji włosów, paznokci, a także pielęgnacji skóry. Sprawdza się jako składnik domowych maseczek i jako środek do demakijażu. Można wykorzystać go również do kąpieli.
Jak i gdzie przechowywać olej rzepakowy?
Odpowiednie przechowywanie oleju to podstawa, jeśli chcemy wydobyć z niego jak najwięcej cennych składników. Olej najlepiej trzymać w szafce. Optymalna temperatura powietrza nie powinna przekraczać ok. 20 stopni Celsjusza. Po otwarciu produkt może nam posłużyć nawet przez 6 miesięcy, jednak szczegółowe informacje powinny znajdować się na butelce.